A Ty? Co byś zrobił? – Recenzja gry „Dylematy”

dav

Dylematy to gra karciana z gatunku towarzyskich/imprezowych. Została wydana przez wydawnictwo Rebel.

Rozgrywka polega na tym, że losujemy kartę z jednej z trzech kategorii – Lekkie Dylematy, Średnie Dylematy, Grube Dylematy. Kategorie wskazują na stopień trudności pytania. Osoba, która bierze kartę czyta pytanie i dwie opcje wyboru – A i B. Pytania zawierają krótki opis sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy – zarówno bardzo prozaicznych i prawdopodobnych jak również takich, które wymagają dłuższego „przetrawienia”. Pozostali gracze mają w rękach karty z oznaczeniem danej odpowiedzi. Po podjęciu decyzji kładą ją zakrytą przed sobą. Osoba, która zadała pytanie obstawia, którą z opcji wybrała większość graczy. Jeśli po odsłonięciu odpowiedzi okaże się, że miała rację, otrzymuje punkt. 

Ilość zarówno kart z odpowiedziami A lub B, punktów oraz pytań jest wystarczająco, żeby w rozgrywce uczestniczyła większa grupa osób – według instrukcji nawet do 15. Im więcej osób tym trudniejsze zadanie ma osoba, która ma za zadanie obstawić co wybrała większość. To, że rozgrywka jest tym ciekawsza, im więcej jest graczy to bardzo dobry omen dla gry imprezowej.

Punktowanie i karty z liczbą punktów okazały się dość nietrafionym elementem, który spowalniał rozgrywkę i niepotrzebnie ją komplikował. W tej grze nie chodzi o zwycięstwo. Ewentualnego triumfatora w mniejszym gronie pewnie trudno byłoby wyłonić.

Dylematy to gra, która ma integrować ludzi i prowokować dyskusje na przeróżne tematy, w zależności od pytania. Jeśli mamy dużo czasu, bądź nie zależy nam na przejrzeniu wszystkich pytań przy jednej grze, to możemy więcej czasu poświęcić na głębsze przedyskutowanie danego pytania i pozwolić sobie na uzasadnianie swoich wypowiedzi.

Gra jest przeznaczona zdecydowanie dla osób pełnoletnich. Nie tylko ze względu na pytania, które pojawiają się w tej najmocniejszej, czerwonej talii, lecz także ze względu na to, że pytania stawiane w tych „lżejszych’’ często dotyczą życia zawodowego/rodzinnego i osobom młodszym trudniej byłoby się do nich odnieść.  

Kolejną zaletą gry jest jej kompaktowość. Niewielkie, poręczne pudełko sprawia, że grę można zabrać wszędzie, nada się świetnie na podróż i plener. A dopóki warunki są jakie są warto spróbować rozgrywki przez komunikatory typu Skype etc.

Dylematy to prosta gra z ciekawymi i niebanalnymi pytaniami. Ubarwi zarówno spotkanie osób dobrze się znających jak i świeżo poznanych. Tym, którzy po nią sięgną zalecam dużą dawkę dystansu – nie podejmujemy przecież autentycznych decyzji. Są emocje, rozmowy się kleją – to znaczy, że gra znakomicie spełnia swoją rolę!

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x