Gabaldon powraca z kolejnym tomem serii Obca opowiadającym historię Claire Randall, która z nieznanych powodów przeniosła się z XX do XVIII wieku.
W tej części Jamie Fraser przeżywa domniemane zaginięcie na morzu razem ze swoją siostrą Jenny. Ich przybycie wywołuje duże zamieszanie w jego rodzinie. Po dotarciu do Filadelfii ojciec Bree odkrywa, że jego najlepszy przyjaciel, John Grey, poślubił jego żonę, Claire. Sytuacja ta nie jest przyjemna dla żadnej ze stron.
W międzyczasie William dowiaduje się, kim jest jego biologiczny ojciec, co wywołuje u niego duże zaskoczenie. Ian, pomimo różnych poglądów na temat przemocy, chce ożenić się z Rachel. Wszyscy bohaterowie muszą szybko opanować swoje emocje, ponieważ zostają wplątani w wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, że ktoś może zginąć.
Jednym z plusów tej sytuacji jest to, że Brianna i jej rodzina są bezpieczni w 1980 roku. Niestety u dzieci Jamiego i Claire nie jest tak kolorowo, ponieważ ich córka szuka swojego zaginionego syna Jema, który został porwany przez ludzi chcących zdobyć pewien przedmiot. Teraz Jamie będzie musiał walczyć o przetrwanie, ponieważ został wciągnięty w wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych z rozkazu samego Jerzego Waszyngtona. Pomimo tego, że Claire poślubiła Johna, namiętność i pożądanie pomiędzy nią a Jamiem nadal istnieją. W tej części autorka splata różne wątki i historie bohaterów w sposób mistrzowski, tworząc fascynującą i pełną emocji opowieść.
Seria Obca to niezwykłą historię pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i podróży w czasie. Od kilku tomów akcja rozszerzyła się poza dwójkę głównych bohaterów i obejmuje teraz postacie takie jak Brianna i Roger, Ian, Lord John, William, Rachel i Denny oraz wiele innych. Pomimo tego, że Jamie i Claire nie są już jedynymi bohaterami, ich historia nadal jest ważna, a akcja rozgrywa się zarówno w przeszłości, jak i przyszłości.
W książce Spisane własną krwią William, nieślubne dziecko Jamiego, staje się ważnym bohaterem. Po odkryciu swojego pochodzenia próbuje on znaleźć swoje miejsce w świecie i odkryć siebie na nowo. Niesamowite, jak adoptowany syn Johna jest bardzo podobny do męża Claire, charakteryzując się takimi cechami jak troska, honor i życzliwość dla innych ludzi.
Ian także zostaje zaangażowany w wojnę, która daje mu ważne lekcje. Możliwe, że uda mu się znaleźć szczęście, o które tak długo walczył. Wątek Denny’ego również zostaje rozwinięty — jest on chirurgiem Armii Kontynentalnej i bardzo dużo uczy się od Claire, w pewnym momencie ratując jej życie.
Brianna i Roger także doświadczają wielu zawirowań w swoim życiu — muszą uratować swoje porwane dziecko – Jema. Ponownie pojawia się w ich życiu wątek podróży w czasie, który przynosi wiele interesujących faktów i wydarzeń.
Jak zawsze w serii Obca, Spisane własną krwią oferuje czytelnikowi wiele emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. To wielowątkowa opowieść pełna wiarygodnych i autentycznych postaci.
Książkę w dobrej cenie można zakupić na stronie Świat Książki — Link.
Odpowiedz