„Dolunay” czyli jak uwiódł mnie turecki księżyc

Nigdy nie byłam fanką tureckich seriali. Przyszedł jednak moment, kiedy na YouTube wyskoczył mi teaser jednego z nich. Obejrzałam i… przepadłam. Dzisiaj opiszę Wam historię Dolunay, czyli jak uwiódł mnie turecki księżyc i dlaczego pokochałam historie znad Bosforu.

O CZYM TO JEST ?

Dolunay znany jest w Polsce pod zmienionym tytułem – Pełnia. W rolach głównych występują Can Yaman i Ozge Gurel. Serial stanowi 26 dwugodzinnych odcinków… Offf, jak to mawiają Turcy. Trochę długie te bolumy w porównaniu do naszych 20 – 45 minutówek poprzeplatanych reklamami, ale wraz z rozwojem akcji człowiek nawet nie wie, jak to się stało, że odcinek właśnie się kończy.

Ferit Aslan (Can Yaman) jest odnoszącym sukcesy, niezwykle zorganizowanym biznesmenem. Chce tego samego sposobu uporządkowania spraw zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nazli (Ozge Gurel), studentka gastronomii, musi natychmiast znaleźć pracę, ponieważ odpowiada za pokrycie wydatków domu, który dzieli z przyjaciółką i siostrą. Jest upartą i nieugiętą osobowością, więc ma trudności z utrzymaniem stanowiska. Przeciwstawne charaktery spotykają się i relacja Ferita i Nazli opiera się na popularnym przysłowiu – kto się czubi, ten się lubi.

Jest jeszcze słodki dzieciak Bulut – siostrzeniec Ferita – którego historia tak naprawdę stanowi oś dla przyszłych wydarzeń.

CO PRZYCIĄGA JAK MAGNES ?

Mogłoby się wydawać, że do serialu przyciągnął mnie Can Yaman – ulubieniec kobiet. Nic bardziej mylnego. Największe i piorunujące wrażenie zrobiła na mnie ścieżka dźwiękowa serialu, fabuła i czarny charakter. Chyba się starzeje, ale im mam więcej lat tym większą przyjemność sprawia mi oglądanie typów spod ciemnej gwiazdy w akcji.

BOHATEROWIE

Takim draniem jest Hakan i z niedowierzaniem słuchałam jak mówił swojej małżonce Demet w jaki sposób ukatrupił jej brata i bratową, a potem „ze szczerego serca” przejął opiekę nad ich synem (i nad jego akcjami w firmie też). Dzięki temu wdarł się do holdingu Pusula spędzając jednocześnie Feitowi sen z oczu. Z Nazli i jej siostrą Asuman też pogrywał ostro szantażując je morderstwem do którego w sumie nie doszło.

I tym sposobem doszłam do postaci Asuman – młodszej siostry głównej bohaterki i jednocześnie jej przeciwności. Asuman to taka postać, którą chcesz wysłać w kosmos za postrzeganie i sposób życia i jednocześnie ukochać za bezpośredniość. Ma ona jedną cechę, która doprowadza do skomplikowania całej akcji i nieszczęścia małego Buluta. Asuman kocha pieniądze i jest w stanie nawet wykraść dokumenty z domu Ferita aby ich trochę zarobić. W pewnym momencie zdaje sobie jednak sprawę z błędu jaki popełniła i wstawia się za Nazli u Ferita… Fakt, że on akurat jej tłumaczenia ma gdzieś, ale sam fakt stania przez całą noc pod jego domem działa w jej przypadku na plus.

Buntownikiem podobnym do Asuman jest w serialu także Deniz. Deniz to postać wielowymiarowa – z jednej strony buntuje się przeciwko Feritowi i jego sztywnym zasadom, głównie przez to że zauroczył się Nazli, a z drugiej strony potrafi wybrać to co najlepszę dla małego Buluta, nawet jeśli jest to jednoznaczne z tym, że nigdy nie zdobędzie serca ukochanej. Scena, jak w sądzie zeznaje, że najlepszym opiekunami dla Buluta będą Ferit i Nazli to jedna z najbardziej emocjonujących w serialu. Widać tam nie tylko miłość Deniza do bratanka, ale tez ból, że wystąpił przeciwko siostrze.

I tak właśnie  płynnie przeszłam do osoby Demet – żony Hakana, siostry Deniza, ciotki Buluta i jednocześnie byłej ukochanej Ferita. Demet to kobieta bardzo wytworna i pełna tzw. dobrych manier. Przez swoje małżeństwo z Hakanem została odcięta od rodziny i rodzinnej firmy. Dopiero śmierć starszego brata i zarazem ojca małego Buluta sprawia, że dzięki udziałom Buluta wraca. Na początku serialu Demet jest na wskroś osobą złą i perfidną.  W wyniku intrygi Asuman i kradzieży dokumentów staje się prawną opiekunką chłopca. Wbrew jego woli. Jest też zdolna do aborcji. W miarę jak akcja serialu posuwa się na przód możemy poznać też inne oblicze Demet – kobiety, która została odrzucona przez Ferita i z rozpaczy i zemsty wyszła za mąż za jego wroga. Demet jest przerażona tym, że brat jej nie zginłą w zwykłym wypadku, ale był to wypadek sabotowany przez Hakana. Od tamtego momentu Demet jest kobietą zastraszoną i szantażowaną przez męża. Słono przyszło jej zapłacić za to małżeństwo. Są momenty kiedy jej współczuje… nie chcę jednak zdradzać całej fabuły.

Oprócz tych charakternych postaci występują także postacie poboczne, które wprowadzają trochę humoru w tą dość ciężką historię. Przyjaciele Ferita i Nazli to osoby kontrastujące do ich charakterów. I Engin i Fatos to postacie dosyć zabawne, wspierające całym sercem swoich przyjaciół w różnych sytuacjach. W początkowych odcinkach są parą, ale ich drogi rozchodzą się i już nie krzyżują ponownie. Dość radykalny zabieg jak na serial, ale to tylko pokazuje, że nie w każdym przypadku miłość to bajka i są przypadki gdzie ludzie nie zawsze są w stanie przeskoczyć różnice z tzw. mezaliansu i drugie połowy odnajdują wśród swojego otoczenia.

Dość specyficzną postacią jest także asystentka Ferita – Pani Ikbal. Jest to osoba, która załatwi wszystko. Namierzy twoją lokalizację także na podstawie tego jakich perfum używasz (żartuje) i spławi nawet najbardziej namolniejszą wielbicielkę (tutaj akurat nie żartuje).

Can Yaman otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Wenecji

Bohaterów pierwszoplanowych pozostawiałam sobie na deser. Pełnia to pierwszy serial w którym zobaczyłam Cana Yamana i uważam, ze jest to jego najlepsza rola. To oczywiście moja subiektywna opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać. Z jednej strony mega chłodny i zdyscyplinowany a z drugiej mający wielką słabość do Buluta. Czasami mi się wydawało, że ma cechy osoby ze spektrum autyzmu. Ferit nie ufa nikomu, powstrzymuje emocje, myśli chłodno i logicznie i wszystko analizuje. Analiza sytuacji to cecha jaka łączy go Nazli… i tutaj na podobieństwach się kończy. Intryguje go jednak ta dziewczyna, która nie daje sobie w kaszę dmuchać i jest zuchwała, ma marzenia i próbuje je realizować, a co najważniejsze kocha Buluta jak własne dziecko. Gdy dowiaduje się, że to Asuman wykradła dokumenty i przekazała je Demet, przez co stracił opiekę nad Bulutem, nie potrafi wybaczyć Nazli, ze mu o tym nie powiedziała. Scena jak mówi jej, że była jedyną osobą której w życiu ufał i że odebrała dziecku marzenia, przez co jej nigdy kłamstwa nie wybaczy, sprawia że sama mam łzy w oczach. Ferit to osoba mściwa i odbiera Nazli restaurację – miejsce o którym marzyła, a które on pomógł jej otworzyć. Robi to z zemsty – za to że zabrała marzenia dziecku on odbierze jej to o czym ona w życiu marzyła. w tym momencie w serialu jestem w kropce, bo z jednej strony żal mi Nazli, ale z drugiej rozumiem też ból Ferita.

Ozge Gurel jak dla mnie idealnie wpasowała się w role nadpobudliwej, bardzo rozgadanej Nazli. Widać także jak jej bohaterka ewoluuje na przestrzeni 26 odcinków. Nazli jest osobą dość konkretną, lecz nie potrafi/nie chce ranić innych. Splot dziwnych sytuacji sprawia, ze zostaje uwikłana w intrygę Demet i Asuman i nie potrafi przyznać się Feritowi, że to przez Asuman Bulut trafił pod opiekę Demet.  Los bywa jednak mściwy i aby odzyskać własne marzenia musi zgodzić się na fikcyjny ślub z Feritem i zaadoptować Buluta.

Hakan Kurtas, który gra Deniza, wykonał w serialu kilka coverów znanych hitów tureckich. Towarzyszyła mu przy tym Turku Turan, która miała także solowe występy. Jestem pod wrażeniem wykonania przez nią Bu gece son czy Iki Yabanci w finale wspólnie z Hakanem.

I co najważniejsze – wszystkie najważniejsze sytuacje miały miejsce w serialu wtedy kiedy była pełnia. Śmierć rodziców Buluta, bajka Ferita o księżniczce, pocałunek protagonistów, noc w chatce etc. Polecam Wam ten serial, bo tytułowy księżyc czaruje i to mocno. Mnie tak zaczarował, ze wciągnęłam się w świat tureckich seriali na dobre. I co najważniejsze – w tej historii nie ma postaci na wskroś dobrych czy złych, nie ma idealizowania sytuacji, uczuć. Każdy z nas może identyfikować się z daną sytuacją… No i jest miłość – miłość która dodaje w życiu skrzydeł, ale też sprawia, ze cierpimy…

 

Grupa na Facebooku poświęcona tureckim serialom – Tureckie królestwo – seriale (Kliknij, aby dołączyć)

4
0
Would love your thoughts, please comment.x