Muzyka ma znaczenie — 10 filmów z najlepszą ścieżką dźwiękową

Ścieżki dźwiękowe są nieodłączną częścią filmów. Budują klimat i umilają seans. Muzyka, z jakich produkcji będzie wam grać w głowie zaraz po obejrzeniu?

Co warto zobaczyć?

1. Dirty Dancing
Ten klasyk jest obowiązkowy na naszej liście. Opowiada o młodej dziewczynie (Jennifer Grey), która spędza wakacje wraz z rodzicami i siostrą w ośrodku wypoczynkowym. Poznaje tam czarującego instruktora tańca John’ego (Patrick Swayze). Zakochują się w sobie. Podziwiając wspaniałą choreografię i grę aktorską, usłyszmy takie piosenki jak: (I’ve Had) The Time of My Life czy Hungry Eyes.

2. Grease
Kolejna ikona muzycznego kina. Szkolny cwaniak Danny (John Travolta) poznaje w wakacje uroczą, aczkolwiek naiwną Sandy (Olivia Newton-John). Gdy dziewczyna ma wracać do domu w Australii, para przyrzeka sobie miłość. Nagła zmiana planów sprawia, że oboje lądują w jednej szkole. Czy czar pryśnie? Greased Lightnin i You’re the One that I Want to moje ulubione kawałki z filmu.

 

3. Flashdance
Nie mogło zabraknąć tego tytułu. Alex (Jennifer Beals) pracująca jako spawaczka, chciałaby zostać profesjonalną tancerką. Czy uda jej się spełnić marzenie? Film cieszy oko wspaniałą choreografią. Flashdance… What a Feeling czy Maniac to piosenki, które już znam na pamięć.

4. Footloose
Piosenka o tym samym tytule, sprawia, że nogi aż same rwą się do tańca. O ironio… produkcja opowiada o miejscu, w którym taniec jest zakazany. Wszystko się zmienia, gdy do miasteczka sprowadza się Ren McCormack (Kevin Bacon).

5. Upiór w operze
Mówię tu o wersji z 2004 roku. Zdania na temat realizacji są podzielone, ale nie można jej odmówić wspaniałej muzyki. Utwór The Phantom of the Opera słyszał chyba każdy, przynajmniej raz w życiu. Uważam, że warto zapoznać się z historią oszpeconego mężczyzny z nieziemskim talentem muzycznym (Gerard Butler), który zakochuje się w Christine (Emmy Rossum), przepięknej śpiewaczce.

6. Mamma Mia!
Film opowiada historię młodej Sophie (Amanda Seyfried), która lada chwila wychodzi za mąż. Pragnie zaprosić na ślub swojego ojca, jednak jej mama Donna (Meryl Streep) jest temu przeciwna i nie chce powiedzieć dziewczynie, kim jest jej tata. Przyszła panna młoda znajduje trzech potencjalnych kandydatów. Zaprasza wszystkich. W tej przezabawnej komedii usłyszycie wspaniałą muzykę zespołu ABBA!

7. Król Rozrywki
Historia opowiada o cyrku, którego założycielem jest P.T. Barnum (Hugh Jackman). Widowisko wzbogacone jest niesamowitymi piosenkami. Na ekranie zobaczymy takich aktorów jak Zendaya, Zac Efron czy Anne Wheeler.

8. Pitch Perfect
Produkcja jest o kobiecym zespole Acapella. Dziewczyny co roku biorą udział w konkursie, jednak zawsze zdarza się coś, co staje im na drodze do wygranej. Czy nowa studentka Beca Mitchell (Anna Kendrick) pokaże wszystkim, jak się wygrywa? Możemy tu słyszeć popularne utwory w innym wydaniu, co jest moim zdaniem interesującym zabiegiem.

9. Bohemian Rhapsody
Kolejna pozycja na liście to biograficzny film o zespole Queen, a zwłaszcza o jego liderze Freddie’m Mercurym (Rami Malek). Usłyszymy kawałki wspaniałej grupy, która na zawsze wpisała się w klasykę rocka.

10. Glee
Na ostatnim miejscu na liście umieściłam nie film, a serial. Opowiada o losach licealistów, którzy wkraczają w dorosłe życie, walcząc z wieloma różnymi problemami. Usłyszymy wiele coverów znanych piosenek. Moim zdaniem zdecydowanie warto pochylić się nad tą produkcją.

Interesuję się sztuką, fantastyką i science-fiction. Lubię czytać książki i grać w gry planszowe, jak i komputerowe. Uwielbiam komiksy, zwłaszcza z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Zajmuję się rysunkiem, malarstwem i oglądaniem błyskotek na sklepowych wystawach. Jestem uzależniona od herbaty i muzyki.
0
Would love your thoughts, please comment.x