Japońskie Oskary rozdane! Które anime okazało się najlepszym?

W oczekiwaniu na tradycyjne Oskary poznaliśmy zwycięzców tych z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oto wyniki tegorocznej gali Crunchyroll Anime Awards.

 

Anime Roku – Cyberpunk: Edgerunners

W chwili zapowiedzi, mało kto miał wysokie oczekiwania wobec tej serii. A jednak! W zaledwie kilka dni po premierze miała już tysiące fanów, a jej finał śledziło kilkaset razy tyle!

 

Najlepsza oryginalna seria – Lycoris Recoil

Nietypowa kawiarnia w Tokio serwuje nie tylko pyszną kawę. Ma także w swojej ofercie rabunki dostaw, przyzwoitki, pozbywanie się zombie, a nawet walkę z gigantycznym potworem!

 

Najlepszy design postaci, najlepsza reżyseria, najlepsza akcja, najlepsze fantasy oraz najlepsza animacja – Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Demon Slayer to najczęściej nagradzane anime na tegorocznej gali! Jak mogliście wyczytać, zgarnęło aż pięć nagród! Pomimo że liczba ta robi wrażenie, to nie jest specjalnie zaskakująca. To jeden z tych tytułów, który już w chwili ogłoszenia nominacji był niepodważalnym faworytem.

Najlepsza nowa seria oraz najlepsza komedia – Spy x Family

Tutaj również nie było zaskoczenia. Seria wygrała w dwóch kategoriach, w których od samego początku była liderem. Przygody tej specyficznej rodzinki pokochali widzowie na całym świecie, a zarówno marka, jak i tytuł stały się szybko rozpoznawalne.

Najlepsza seria kontynuowana – One Piece

W tej kategorii walka była dość wyrównana, ale ostatecznie to Załoga Słomkowego Kapelusza zatryumfowała. Anime ukazuje się od 1999 roku i nie zanosi się, by szybko miało się zakończyć.

O najnowszym filmie z tego uniwersum pisaliśmy tutaj: Wyśpiewać lepszy świat – recenzja One Piece Red

Najlepszy ending – Gen Hoshino Comedy

Najlepszą sekwencją końcową okazała się ta z Spy x Family. 

Najlepszy opening oraz najlepsza piosenka – The Rumbling  SiM

Mnie osobiście to zwycięstwo bardzo zaskoczyło, nie był to mój faworyt. Rozumiem jednak decyzję, bo czyż nie oddaje idealnie klimatu zagłady?

Najlepiej oceniana seria oraz najlepszy dramat – Attack on Titan Final Season Part 2

Pomimo wielu kontrowersji, jakie wzbudziła decyzja o podzieleniu finałowego sezonu, anime to zebrało naprawdę wiele głosów.

Najlepszy film anime – Jujutsu Kaisen: 0

Sam fenomen tego filmu da się ocenić już przez fakt, że był on emitowany również w polskich kinach. Przychód z niego wyniósł ponad 110 mln dolarów, co uczyniło go 15. najlepiej zarabiającym filmem w Japonii.

Najlepsza główna postać – Eren Jeager 

Eren jest jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci ze świata anime. Metamorfoza, jaką przeszedł od początku swojej przygody, jest ogromna, a jego charakter przyciąga fanów.

Najlepsza postać drugoplanowa oraz najlepsza postać „którą trzeba chronić za wszelką cenę” – Anya Forger

Anya rzuciła świat na kolana już w pierwszym odcinku Spy x Family i dotąd nie pozwoliła mu się z nich podnieść. Japończycy (jak i masa ludzi z całego świata) oszaleli na jej puncie, a dochód ze sprzedaży gadżetów z nią przynosi marce ogromne zyski.

Najlepszy romans – Kaguya-sama: Love is War – Ultra Romantic

Lekka i przyjemna komedia romantyczna opowiadająca o posiadającym najwyższe oceny w kraju Miyuki Shirogane oraz pięknej bogatej Kaguyi Shinomiy. Razem przewodniczą prestiżowej radzie studentów Akademii Shuchiin. Oboje są uważani za idealną parę, mimo że nie są w związku.

Najlepszy aktor głosowy (japoński) – Yuki Kaji za rolę Erena Jaegera

 

Najlepszy aktor głosowy (angielski) – Zach Aguilar za rolę Davida Martineza

 

Jeżeli chcielibyście poznać 10 najbardziej popularnych anime 2022 roku, to odsyłamy was do naszego wcześniejszego artykułu. Znajdziecie go pod tym linkiem.

Patrzyłam na ludzi zupełnie na wylot. Widziałam żebra, jelita, nawet całe gałki oczne. Tylko serce trafiało się jakoś rzadko...
0
Would love your thoughts, please comment.x