„Kim jest Pan Schmitt?” — premiera Teatru Współczesnego w Warszawie [ZAPOWIEDŹ]

Najnowsza premiera Teatru Współczesnego w Warszawie! Sztuka Kim jest Pan Schmitt? zadebiutuje na scenie 11 marca. W obsadzie między innymi: Agnieszka Suchora, Andrzej Zieliński, Mariusz Jakus

Chyba każdy choć raz w życiu znalazł się w sytuacji tak dziwnej, tak niecodziennej, że pomyślał – czy to ja zwariowałem, czy może jednak świat? I o co tu w ogóle chodzi?

Pewnego wieczoru podczas kolacji główny bohater sztuki orientuje się, że nic nie jest tak jak do tej pory. Pozornie nadal z żoną przebywają we własnym mieszkaniu, ale jednak nic się nie zgadza – na ścianie zamiast portretu matki wisi obraz przedstawiający psa myśliwskiego, w biblioteczce znajdują się inne książki, a w szafach rzeczy obcych ludzi. Do tego wszystkiego dzwoni jeszcze telefon, choć nasi bohaterowie nie posiadają telefonu, a po drugiej stronie słuchawki ktoś pyta o pana Schmitta…

Sébastien Thiéry w swojej, lekko surrealistycznej tragikomedii bada ludzką skłonność do oportunizmu. Sprawdza, jak łatwo poddajemy się presji innych, a ile jesteśmy w stanie znieść w obronie własnych przekonań i racji. Pyta o to, czy naturalną skłonnością człowieka jest płynąć z prądem, nawet wbrew logice, czy jednak pod prąd. A jeśli popłyniemy z nurtem zbyt daleko, to czy nadal jesteśmy sobą, czy może już kimś innym? I czy wciąż możemy powiedzieć z pełnym przekonaniem „wiem, kim jestem”?

Premiera: 11 marca 2023 roku, godz. 19:00

Muzeolog, kulturoznawca, historyk sztuki (in spe). Najchętniej czyta literaturę faktu, a gdy nie czyta to ogląda - na ekranie, scenie czy wystawie.
0
Would love your thoughts, please comment.x