Lista dziesięciu najdroższych filmów, jakie kiedykolwiek powstały

Co zaskakujące, Avatar nie znajduje się na szczycie listy! A co na niej jest? Zobaczcie sami! Czy znacie wszystkie produkcje?

Hollywood potrafi rozpieszczać, a wiele produkcji potrafi być oszałamiających. Biorąc pod uwagę budżet oraz inflacje, to epickie klasyki takie jak Ben-Hur czy Kleopatra są równie drogie co najnowsze hity kinowe. Wyniki kasowe mogą zmienić sposób działania branży i zainspirować nowe trendy. W przypadku Ben-Hura Hollywood widziało przyszłość w epickich opowieściach z wyszukanymi scenografiami i fragmentami scenografii; w przypadku Kleopatry porażka filmu oznaczała koniec tego owocnego okresu gwiazd filmowych i początek ery Nowego Hollywoodu.

W ostatnich latach kwestia „decyduj lub poddaj się” w przypadku niektórych filmów stała się bardziej skomplikowana. Koszty płacone właścicielom kin, cena kampanii marketingowej i udostępnianie filmu na nośniki DVD, VOD i streaming mogą mieć równie duży wpływ na to, czy zostanie on postrzegany jako „sukces”. Budżety zwykle przekraczają pierwotne proporcje, biorąc pod uwagę koszty ponownych sesji, zmiany montażowe w ostatniej chwili i elastyczne okno wydawnicze. Produkcje takie jak Barbie i Mario Bros. Film spotkały się z uznaniem krytyków, a każdy z nich zarobił na całym świecie ponad 1 miliard dolarów.

Oto 10 najdroższych filmów, jakie kiedykolwiek powstały:

10.Liga Sprawiedliwości (2017)

Foto: Warner Bros

Koszt: 300 milionów dolarów

Problemy produkcyjne zwykle dominują w najdroższych produkcjach wszechczasów, a historia Ligi Sprawiedliwości o wartości 300 milionów dolarów jest o wiele bardziej interesująca niż którejkolwiek jej wersja. Po tym, jak Zack Snyder zrezygnował, Joss Whedon skutecznie nakręcił film ponownie, aby otrząsnąć się po krytycznej porażce w Batman v. Superman: Świt sprawiedliwości. Wygląda jednak na to, że poprzednie części DCEU zbyt mocno zraziły fanów, ponieważ Liga Sprawiedliwości nie odniosła finansowego sukcesu na poziomie Avengers. 300 milionów dolarów nie wystarczyło, aby cyfrowo wymazane wąsy Henry’ego Cavilla stały się przekonujące.

9.Avengers: Wojna bez granic

Foto: Marvel Cinematic Universe

Koszt: 324 miliony dolarów

Avengers: Wojna bez granic w jakiś sposób dokonał niemożliwego i połączył dekadę opowiadania historii w spójną narrację, która zjednoczyła wszystkich bohaterów. Ogromny koszt 324,1 miliona dolarów zwrócił się i produkcja stała się pierwszym filmem Marvela, który przekroczył próg 2 miliardów dolarów. Kultowe już zakończenie, w którym bohaterowie przegrali pierwszą bitwę z Thanosem (Josh Brolin), okazało się szokującym cliffhangerem, który wywołał zwiększone oczekiwania wobec kolejnej części.

8. Szybcy i wściekli 10

Foto: Universal Pictures

Koszt: 325 milionów dolarów

Pomimo przekroczenia progu 700 milionów dolarów w światowym box-office, nadmierny budżet Szybkich i wściekłych 10 oznaczał, że ​​film mógł w rzeczywistości nie być opłacalny. Szokujące zakończenie produkcji wskazywało, że ta seria nie zakończy się w najbliższym czasie, ponieważ Dominic Toretto (Vin Diesel) wciąż musi zemścić się na nowym złoczyńcy, Dante Reyesie (Jason Momoa). Jednak malejące zyski  sugerują, że Szybccy i wściekli mogli zbytnio przekroczyć budżet.

7.Avatar: Istota wody

Foto: 20th Century Studios

Koszt: 350 milionów dolarów

Pomimo krytyki, że Avatar Jamesa Camerona nie wywarł wpływu na kulturę, druga część serii udowodniła, że ​​widzowie nadal są chętni na kolejną przygodę na Pandorze. Avatar: Istota wody to kolejny film, w którym na ekranie można zobaczyć przyczynę tak dużych kosztów; oszałamiająca fotografia podwodna i epickie sekwencje akcji w jakiś sposób przewyższyły wizualne osiągnięcia poprzedniczki. Produkcja również odniosła ogromny sukces, zdobywając nominację do Oscara w kategorii najlepszy film.

6. Avengers: Koniec gry

Foto: Marvel Cinematic Universe

Koszt: 356 milionów dolarów

Finałowy film z serii Infinity Saga, wart 356 milionów dolarów, zgromadził dziesiątki bohaterów w trzygodzinnym eposie, w którym znalazły się przeskoki w czasie i jedna z największych scen batalistycznych w historii kina. Oprócz uznania krytyków, Avengers: Koniec gry wywołał emocjonalne reakcje widzów, którzy żyli z tymi bohaterami przez ponad dekadę. Koniec gry na krótko stał się najbardziej dochodowym filmem wszechczasów, zanim Avatar nie odebrał mu tego miana.

5.Avengers: Czas Ultrona

Foto: Marvel Cinematic Universe

Koszt: 365 milionów dolarów

Co zaskakujące, jak dotąd najdroższą produkcją w Marvel Cinematic Universe jest Avengers: Czas Ultrona z 2015 roku. Choć zebrał ogólnie przychylne recenzje i nadal stał się jednym z najbardziej dochodowych filmów, to nie osiągnął oczekiwanego poziomu zarobków i entuzjazmu fanów swojego poprzednika. Chociaż Ultron Jamesa Spadera nie jest uważany za jednego z najlepszych złoczyńców MCU, w filmie zadebiutowała ukochana przez fanów postać Wandy Maximoff (Elizabeth Olsen).

4. Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Foto: Walt Disney Company

Koszt: 410 milionów dolarów

Po ogromnym sukcesie oryginalnej trylogii Disney szybko zaplanował czwarty film z serii Piraci z Karaibów przedstawiający więcej Johnny’ego Deppa w roli Kapitana Jacka Sparrowa. Choć ogólna zgoda była co do tego, że Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach to przesadny bałagan, który rozciągał narrację, nie zawiódł on finansowo i stał się kolejną produkcją z serii, która przekroczyła próg 1 miliarda dolarów. Jednak dobra wola nie trwała długo, ponieważ piąta część, Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara, okazała się krytycznym i finansowym rozczarowaniem, które skutecznie zakończyło serię.

3.Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

Foto: Walt Disney Company

Koszt: 416 milionów dolarów

Produkcja ostatniej części Gwiezdnych wojen już na samym początku spotkała się z niepowodzeniami z powodu tragicznej straty Carrie Fisher i zamieniła Colina Trevorrowa na J.J. Abrams w ostatniej chwili. Niestety, Skywalker. Odrodzenie było poważnym błędem, który zmiażdżył pomysłowość Ostatniego Jedi. Chociaż produkcji udało się przekroczyć próg 1 miliarda dolarów, jest to ostatni film z serii Gwiezdne Wojny, jaki widzieliśmy w kinach. Rozczarowująca reakcja na Skywalker. Odrodzenie mogła zainspirować Disneya do położenia większego nacisku na seriale transmitowane strumieniowo w ramach Gwiezdnych Wojen zamiast na kinowe produkcje.

2.Jurassic World: Upadłe królestwo

Foto: Universal Studios

Koszt: 516 milionów dolarów

Jurassic World: Upadłe królestwo można uznać za najsłabszy film z tej serii, druga część odnowionej trylogii poprowadziła sagę w mroczniejszym kierunku i wyprowadziła dinozaury poza sam park. Dyrektor J.A. Bayona położyła większy nacisk na horror i napięcie oraz wzmocniła role nowych postaci Owena (Chris Pratt) oraz Claire (Bryce Dallas Howard), które pojawiły się w Jurassic World z 2015 roku. Produkcja wzbudziło tyle entuzjazmu dla serii, że jego kontynuacja, Jurassic World: Dominion, również przekroczyła granicę 1 miliarda dolarów. Według Forbesa wszystkie filmy kosztowały łącznie 844,7 mln dolarów, z czego 516 mln dolarów przypisano Upadłemu Królestwu.

1. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Foto: Walt Disney Company

Koszt: 533 miliony dolarów

Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy był pierwszym filmem z serii Gwiezdne Wojny wydanym przez Walt Disney Studios i od razu udowodnił, że przejęcie Lucasfilm było sukcesem. Nawet pomimo ogromnego budżetu, przekraczającego 500 milionów dolarów. Kampania marketingowa Przebudzenia Mocy podkreślała nostalgię za oryginalną trylogią, skupiając się przede wszystkim na powrocie Hana Solo (Harrison Ford) i księżniczki Lei (Carrie Fisher). Seria Gwiezdnych Wojen mogła w ciągu ostatnich kilku lat spotkać się z krytyczną reakcją z powodu nadmiaru treści Disney+, ale na przykład Przebudzenie Mocy udowodniło, że nadal warto świętować tę serię.

Miłośniczka książek, fotografii, seriali i dobrego kina! Fanka Harrego Pottera, twórczości Anety Jadowskiej oraz Marvela. Od dziecka zakochana w fantastyce, ale po inne gatunki również chętnie sięgam. Uwielbiam pisać ale póki co do szuflady. Na co dzień prowadzę swojego bloga, gdzie możecie zobaczyć mój świat, moje pasje.
0
Would love your thoughts, please comment.x